Co warto wiedzieć o energetyce słonecznej?

Co warto wiedzieć o energetyce słonecznej?

Spadek wydatków i ekologia przy produkcji energii

Wytwarzanie energii zgodnie z zasadami ekologii coraz częściej staje się priorytetem. W ciągu ostatnich lat świadomość odnośnie szkodliwych sposobów produkcji energii tradycyjnymi metodami, a także większa dostępność instalacji takich, jak panele fotowoltaiczne czy kolektory słoneczne sprawiły, że coraz większa część osób chciałaby wykorzystać taki rodzaj produkcji energii we własnym gospodarstwie domowym. Jest to nie tylko ekologiczna forma produkcji energii, ale także sposób na znaczący spadek wydatków związanych z energią elektryczną. Warto więc zastanowić się nad takim rozwiązaniem, gdy chcemy zmienić sposób uzyskiwania energii we własnym domu czy nawet w przedsiębiorstwie.

Konwersja fotowoltaiczna

Ogniwo fotowoltaiczne to urządzenie służące do bezpośredniej konwersji energii promieniowania słonecznego na energię elektryczną, poprzez wykorzystanie półprzewodnikowego złącza typu p-n, w którym pod wpływem fotonów, o energii większej niż szerokość przerwy energetycznej półprzewodnika, elektrony przemieszczają się do obszaru n, a dziury (nośniki ładunku) do obszaru p. Takie przemieszczenie ładunków elektrycznych powoduje pojawienie się różnicy potencjałów, czyli napięcia elektrycznego.

Po raz pierwszy efekt fotowoltaiczny zaobserwował A.C. Becquerel w 1839 r. w obwodzie oświetlonych elektrod umieszczonych w elektrolicie, a obserwacji tego zjawiska na granicy dwóch ciał stałych dokonali 37 lat później W. Adams i R. Day.

Obecnie znanych jest wiele typów materiałów umożliwiających uzyskanie efektu fotowoltaicznego. W przemyśle najczęściej wykorzystywane są ogniwa zbudowane na bazie krzemu monokrystalicznego, ale produkuje się też ogniwa oparte na krzemie polikrystalicznym, krzemie amorficznym, polimerach, tellurku kadmu (CdTe), CIGS i wielu innych. Intensywny rozwój przemysłu fotowoltaicznego w ostatnich latach pociąga za sobą duże zainteresowanie badaniami nad wydajniejszymi i tańszymi ogniwami.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Energetyka_s%C5%82oneczna#Uzyskiwanie_energii_z_promieniowania_s.C5.82onecznego

O energetyce słonecznej słów parę

Energetyka słoneczna ? gałąź przemysłu zajmująca się wykorzystaniem energii promieniowania słonecznego zaliczanej do odnawialnych źródeł energii. Od początku XXI wieku rozwija się w tempie około 40% rocznie1. Globalne inwestycje w energię słoneczną w 2014 wyniosły 149,6 mld dolarów23. W 2015 roku łączna moc zainstalowanych ogniw słonecznych wynosiła 230 GW4(wzrost o 50 GW w stosunku do 2014 roku)5 i zaspokajały one 1% światowego zapotrzebowania na energię elektryczną4.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Energetyka_s%C5%82oneczna