Najwyższej jakości taras- co i jak

mienia, pomimo prostej konstrukcji stanowiły element architektoniczny zdobiący, podkreślający rangę obiektu (schody wiodące do świątyni, kościoła, zamku itp. Dopiero w okresie renesansu zaczęto stosować bardziej dekoracyjne formy

Najwyższej jakości taras- co i jak Dasag Śląsk

Schody znane są od najstarszych czasów

Schody znane są od najstarszych czasów. W starożytności i średniowieczu miały zastosowanie czysto praktyczne. Jedynie stopnie zewnętrzne, wykonane z kamienia, pomimo prostej konstrukcji stanowiły element architektoniczny zdobiący, podkreślający rangę obiektu (schody wiodące do świątyni, kościoła, zamku itp. Dopiero w okresie renesansu zaczęto stosować bardziej dekoracyjne formy schodów. Oprócz schodów reprezentacyjnych w pałacach, bibliotekach, teatrach, domach mieszkalnych stosowano także ciasne, słabo oświetlone, niewygodne schody dla służby. Wymiary schodów regulują przepisy budowlane zawarte w rozporządzeniu ministra właściwego do spraw budownictwa (rozporządzenie ministra infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie), zgodnie z nimi minimalne, wymagania zależą od przeznaczenia budynków (budynki mieszkalne, użyteczności publicznej, służba zdrowia) przeznaczenia schodów ? wejścia do piwnic, na poddasze mogą zawierać mniej wygodne schody.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Schody


Wejściowe schody

Zewnętrzne schody można wykonać na wiele różnych sposobów i z różnych materiałów. Schody z żelbetonu najczęściej pokrywa się płytkami, skarpy i nasypy są z kolei pokrywane kostką brukową. Jeżeli nie ma żadnej podbudówki to korzysta się z konstrukcji stalowych lub drewnianych.

Jednak to jakich materiałów użyjemy leży tylko w naszej gestii, należy jednak pamiętać, że schody zewnętrzne muszą być wytrzymałe i odporne na warunki atmosferyczne. W innym przypadku bardzo szybko zaczną źle wyglądać, zamiast ozdabiać nasz ogród i obejście wokół domu.


Terakota - opis z Wikipedii

Terakota (wł. terra cotta ? ziemia wypalona) ? wyroby z dobrze oczyszczonej i wypalonej gliny w formie figurek lub płytek, stosowane do zdobień.

Znane w starożytnej Grecji, Etrurii, Rzymie. Przedmioty były modelowane ręcznie lub odciskane w formach, a następnie wypalane. Wyrobów nie powlekano firnisem i początkowo nie malowano. Najciekawsze figurki pochodzą z IV w. p.n.e. z Tanagry ? miasto w Grecji, z okresu hellenistycznego ? z Myriny. Największe, naturalnej wielkości figury (w tym tzw. Apollo) pochodzą z Wejów (500 r. p.n.e.).

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Terakota



© 2019 http://krus.edu.pl/